Klucz do Warszawy

Lato

Uwielbiamy lato w naszym mieście! Korki samochodowe znikają, a ulice zaczynają roić się od rowerzystów. Życie z impetem przenosi się na zewnątrz. Przed lokalami wyrastają stoliki, by goście w ogródkach mogli korzystać z letniej aury.

Uwielbiamy lato w naszym mieście! Korki samochodowe znikają, a ulice zaczynają roić się od rowerzystów. Życie z impetem przenosi się na zewnątrz. Przed lokalami wyrastają stoliki, by goście w ogródkach mogli korzystać z letniej aury.

Nocne życie stolicy latem koncentruje się głównie nad Wisłą. Organizatorzy prześcigają się w propozycjach atrakcji kulturalnych – pikniki, letnie kina, koncerty i przedstawienia na otwartym powietrzu to tylko niektóre z nich. Także i my - z okazji urodzin Mamastudio - w ostatnią sobotę czerwca organizujemy doroczny piknik.

Warszawa, chociaż bardzo miejska, oferuje wiele amatorom przyrody. Kuszą zarówno miejskie parki, jak i dzikie zarośla oraz plaże lewobrzeżnej Wisły. Tramwaje wodne, barki, motorówki i kajaki pozwalają wypłynąć na “szersze wody”, by podziwiać od strony rzeki panoramę miasta.

Prawdziwa eksplozja smaków czeka na miłośników warzyw i owoców. Takich truskawek, malin, czereśni, jagód i pomidorów nie zakosztujesz w żadnej stolicy europejskiej. Lato to doskonały czas, by wyruszyć na podbój warszawskich restauracji, które oferują wielką rozmaitość sezonowych specjałów.

Jesień

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej ‘Warszawska Jesień’ to jedna z najsłynniejszych imprez muzycznych naszego miasta, ale nie jedyna w tym sezonie. Warszawa o tej porze roku ma wyjątkowo bogatą ofertę kulturalną.

Jazz Jamboree, Warszawski Festiwal Filmowy czy Warsaw Gallery Weekend to tylko kilka pozycji z długiej listy interesujących wydarzeń. Do tego te kolory! W październiku przekwitające drzewa mienią się mieszanką żółci, czerwieni i brązu. Warto podziwiać tę paletę kolorów i wybrać się na wycieczkę rowerową szlakiem naszych terenów parkowych: od Wilanowa, przez Królikarnię, Łazienki, Park Ujazdowski, Saski, Krasińskich i Żeromskiego aż po Kępę Potocką, a nawet dalej - do Lasku Bielańskiego i Kampinosu. Piękna jest jesienna Warszawa w słońcu!

Jesień to także ciąg dalszy kulinarnych atrakcji. Na straganach pełna obfitość, a śliwki, gruszki i pomidory to prawdziwe hity jesieni. Warszawiacy spędzają wczesno-jesienne wieczory na wekowaniu darów natury, i nie jest to bynajmniej hipsterska moda, a głęboko zakorzeniona tradycja. Kulinarnie jesień to dyniowy festiwal.

Z pierwszymi chłodami w lokalach pojawają się potrawy z dyni przyrządzanej na różne wyszukane sposoby, tak więc wycieczka po restauracjach to jesienny ‘program obowiązkowy’ naszych gości.

Zima

Zimą w Warszawie potrafi być naprawdę zimno, czasami pada też śnieg i jest ślisko. Nie jest to przeszkodą dla ludzi o gorących sercach. My tacy jesteśmy i bardzo lubimy się bawić w tym okresie w gronie bliskich i rodziny.

Spotykamy się przed świętami na imprezach zwanych “śledzikami” (od głównej przekąski na tę okoliczność podawanej na różne sposoby). Trzeba się przecież wyściskać i wznieść toast za pomyślność w Nowym Roku!

Zima upływa w Warszawie pod hasłem zakupów. Na różnego rodzaju targowiskach - od świątecznych kiermaszy z rękodziełem ludowym po Przetwory, które co roku przyciągają rzesze warszawiaków, żądnych dizajnu z odzysku i niesamowitych przedmiotów - można naprawdę upolować niepowtarzalne pamiątki i prezenty. Również renomowane galerie urządzają specjalne wyprzedaże dzieł sztuki, by umilić koneserom zimowy czas.

Unikalną warszawską atrakcją, jeżeli tylko jest śnieg, są biegówki. Z łatwością można je wypożyczyć i poszusować po przygotowanych trasach w Powsinie, po Parku Skaryszewskim, lub bardziej dziką trasą wzdłuż prawego brzegu Wisły. Nie bójcie się! Niedźwiedzie nie grasują po mieście, a w domach jest cieplej niż w innych stolicach europejskich, bo mamy duuużo kaloryferów. Kiedy doskwiera nam zimowy brak witamin, zajadamy kiszoną kapustę i ogórki. Na osłodę mamy dżemy i konfitury, które jesienią wekowaliśmy, a teraz przypominają nam o tym, że już za kilka miesięcy powróci lato. Domowymi wyrobami oczywiście dzielimy się z naszymi gośćmi.

Wiosna

Warszawa jest z natury pełna zieleni. Kiedy po zimie pojawiają się pierwsze liście i kwiaty, odczuwa się, że to miasto znów jest sobą! Wiosna wyzwala też niesamowitą energię w ludziach.

 Wychodzą na ulicę, by wypić kawkę na dworze, bo można wreszcie zrezygnować z jednej czy dwu warstw odzieży. Przed lodziarniami - oferującymi lody bez polepszaczy - zaczynają ustawiać się kolejki. Nasza ulubiona Sucre znajduje się tylko kilka kroków od Autora. Wiosna to także czas pikników organizowanych przez różne instutucje naukowe, kulturalne oraz organizacje pozarządowe.

W każdej dzielnicy w tym czasie odbywa się przynajmniej jedna impreza sąsiedzka. Wiosenny czas upływa w Warszawie także pod znakiem sportu. Nikogo nie dziwią korki spowodowane przez kolejny maraton, ‘masę krytyczną’ lub mecz. W naszym mieście na wiosnę po prostu się dzieje!

Autorskie wycieczki:

Jesteśmy w stanie przygotować program zwiedzania miasta pod kątem Twoich zainteresowań. Jako inspirację podrzucamy kilka przykładów:

Warszawa ze Smakiem
Warszawskie bary, restauracje, bazary, warsztaty kulinarne. Wszystko w towarzystwie i pod czujnym okiem redakcji Magazynu Smak.

Warszawski modernizm
Spacer śladami architektury epoki modernizmu. Opieką kuratorską otoczy Cię fundacja Centrum Architektury.

Personal shopping
Stylistka Marta Kalinowska zaprowadzi Cię na zakupy do pracowni najciekawszych polskich projektantów. 

Miami Wars
Wyprawa motorówką po Wiśle w towarzystwie prawdziwych koneserów rzeki. Kierunek dowolny!

Jeżeli masz ochotę na coś specjalnego napisz do Małgosi.

Kontakt